Cvičení Žatec 23 - 27.4.2018

Cvičení AZ, duben 2018

    Letošní, již třetí cvičení naší roty proběhlo v týdnu od 23.4. do 27.4. 2018. Pondělní ráno začalo nástupem roty, na kterém byla provedena docházka a seznámení se s plánem týdenního výcviku. Poté následoval přesun na posádkovou ošetřovnu, kde proběhly vstupní prohlídky. Prvním dopoledním zaměstnáním byla pořadová příprava, při které jsme si zopakovali základy, jako nástupové tvary, vystupování z tvaru a další pořadové cviky. Dopoledne uteklo velice rychle a přišel čas oběda. Následovalo dostrojení nových členů roty, odběr studené stravy pro další den výcviku a vyfasování přidělených zbraní, po kterém jsme se již přesunuli na přilehlé, jarní vegetací a dotěrným hmyzem oplývající posádkové cvičiště Perč. Zde jsme prováděli tzv. "sušení" se zbraněmi, bezpečnostní stereotyp, bojové a taktické přebití a další různé nácviky s útočnou puškou CZ-805 BREN. Po skončení střelecké přípravy jsme se již přesunuli obtěžkáni batohy a nezbytnou výstrojí dále do prostoru cvičiště, abychom zaujali rozmístění čety mimo boj, kdy jsme si procvičili i stavbu přístřešků a zejména pak činnost hlídek.

    Úterní svěží ráno jsme začali taktickou přípravou v jejímž duchu se neslo celé cvičení. Jako první nás čekalo 6 základních drilů, z nichž například uvedu reakci na kontakt s nepřítelem, určení postavení nepřítele, získání palebné převahy a následný manévr zahrnující granátovou zteč, kterými jsme strávili celé dopoledne. Po obědě jsme nafasovali studenou stravu na zbylé výcvikové dny. Do večerních hodin pak probíhal nácvik družstev v přípravě léčky, který byl pro mnoho členů roty úplnou novinkou. Následovala večeře a po velitelském průzkumu přesun na nové místo, kde jsme opět zaujali nám už známé rozmístění čety mimo boj, pro přečkání noci.

    Středa. Po celkem chladné noci a lehce rozespalí po nočních hlídkách pokračujeme v taktické přípravě. Jako další nás čekal nácvik družstva v přepadu. Po přípravě na boj se naše družstvo přesouvá do rozchodiště. Průzkum, vyhodnocení situace, přepad včetně následného stažení a přeskupení. To vše zakončeno vyhodnocením ze strany našich zkušených instruktorů. Po obědě nás čekalo patrolování a bojové drily při kontaktu s nepřítelem, včetně odsunu raněného mimo boj. Po večeři se znovu přesouváme a spěšně rozmisťujeme četu mimo boj. Tentokrát však s rozkazem nestavět přístřešky. Proč? Zrovna, když se po obloze táhnou temná mračna? I tohle patří k výcviku.

    Čtvrtek ráno. Máme za sebou nejchladnější noc z týdne a několikrát přišel i lehký déšť. Po snídani se patrolou přesouváme do prostoru bývalé teplárny, kde nás čekala zdravotní příprava v režii členů roty s certifikátem kurzu CLS. Zbytek dne opanovala taktická příprava, jejímž cílem bylo komplexně využít nácviky z předchozích dnů. Naším úkolem bylo provést přepad. Družstvo začalo přípravou na boj. Následně se přesouváme do prostor přepadu. Velitelský průzkum objevil objekt. Jedná se o poměrně obtížně přístupnou strážnici u vjezdu do vojenského areálu, který střeží docela ostražitá dvoučlenná hlídka. Času je málo, a přitom to chce hodně trpělivosti. Povedlo se! Do pár minut od prvního výstřelu máme hotovo. Po provedení přepadu se naše družstvo stahuje zpět na základnu. Náhle se však ocitáme pod nepřátelskou palbou a po vyhodnocení situace velitel určuje, že jde o slabého protivníka. Provádíme obchvat a ničíme ho granátovou ztečí. Po ukončení náročného komplexního zaměstnání jsme se přesunuli zpět do kasáren, kde proběhlo čištění, cvičnou municí poznamenaných, útočných pušek CZ-805 BREN, jejich kontrola a vrácení do skladu.

    Pátek. Cvičení jako vždy uteklo velice rychle. Ráno nás čekala už jen výstupní lékařská prohlídka na posádkové ošetřovně a závěrečný nástup. Tentokrát již v uniformách, doplněných na levém rameni nášivkou s tříhlavým psem Kerberem, znakem naší roty. Následovalo rozloučení se s kamarády, oběd a odjezd domů. Vracíme se zpět do našich "civilních" životů a mnozí z nás se alespoň na chvíli neubrání myšlence, co si na nás naši instruktoři a osud připraví příště.