Cvičení - Žatec 21 - 25.8. 2017

Rota AZ 41. mpr Žatec má za sebou třetí letošní cvičení, které se, stejně jako ta předchozí, zaměřilo zejména na dovednosti jednotlivce, týmu, sekce a družstva. Cvičení v pondělí 21. 8. odstartovaly klasické lékařské prohlídky, po kterých jsme nafasovali zbraně a v případě potřeby také další materiál. Již odpoledne začalo cvičení nabírat svižné tempo, a to nejprve zhuštěným opakováním topografické a střelecké přípravy. Druhá zmíněná zahrnovala základní manipulaci se zbraní (ÚP Bren i Pi vz. 82), bezpečnostní stereotyp, střelecké pozice a bojové a taktické přebití. Večer jsme se přesunuli do prostoru Pereč, který přímo sousedí se žateckými kasárnami a kde jsme po družstvech pod lehkým taktickým námětem přečkali první noc.
Po nečekaně chladné noci se v úterý brzy ráno celá rota vydala na PS Vršovice, kde jí čekala tři střelecká stanoviště. Na prvním probíhalo nastřelování Brenů, nejprve na mechanická mířidla, poté na kolimátor. Druhé stanoviště bylo věnováno střelbě z pistole s bojovým přebitím a na třetím stanovišti se prováděly nácviky manipulace tzv. „na sucho“. Odpoledne se rota přesunula zpět na Perč, kde pokračovala ve výcviku taktickou přípravou od pohybu jednotlivce po bojišti až po pohyb sekce po bojišti. Úterní taktika byla v podstatě nácvikem na další střelby, které nás čekaly ve středu.
Na hlavním stanovišti se vedla střelba a pohyb (vpřed i zpátky) v týmu/sekci na mizivé cíle, zatímco na druhém stanoviště se opět „sušilo“. Odpoledne se pak neslo opět ve jménu taktiky, tentokrát zejména sestav družstva za pohybu, tedy zástupu, šachovnice a klínu. Zbyl prostor také na nácvik překonávání cest rozdělených podle rizikovosti. Na noc velitel roty vybral místo na rozmístění mimo boj a rota zaujala vcelku plnohodnotný Platoon Harbour s hotovostními zbraněmi, zlatou a černou ústupovou cestou i QRF družstvem uprostřed sestavy. Před pátou hodinou ráno byla rota nastřelena ze směru zlaté cesty a rota se tak podle plánu stahovala černou cestou do místa reorganizace. Po vyhodnocení naší reakce instruktorem jsme valnou část čtvrtka strávili opět taktickou přípravou, a to především přípravou na boj, přesuny, reakcí na kontakt a vyvázáním z kontaktu se silnějším protivníkem buď loupáním, nebo oponou. Na závěr čtvrteční taktiky nám byl připraven zrychlený přesun se zraněným zpátky do kasáren. Poté už nás čekalo jen čištění a odevzdávání zbraní.
V pátek jsme po výstupních lékařských prohlídkách absolvovali teoretické zaměstnání z průzkumné přípravy, a to na téma různých druhů munice. To bylo také poslední zaměstnání celého cvičení, po kterém jsme se všichni unaveni, nicméně zdrávi, vydali zpět do civilního života.