Cvičení Doupov - 14 - 24.9.2018

Výcvik AZ 41.mpr září 2018
A je to tady zase. Povolávací rozkaz na mne čeká na poště. Vyplývá z toho jediné, blíží se vojenské cvičení a to pro mne jako člena roty AZ 41. mpr znamená výlet přes celou Republiku do kasáren v Žatci. Začátek cvičení je naplánován netradičně na pátek, valná většina musí dojet už ve čtvrtek k večeru a může si tak užít kvalitní zařízení ubytovacích prostor ve vojenské ubytovně.
V pátek ráno se již ale rozbíhá klasická procedura začátku každého vojenského cvičení AZ. Posádková ošetřovna, pořadovka a samozřejmě prezence jednotky. V druhé polovině dne, po vydatném obědu, který pro nás připravila místní ARMA, byly ze zbrojního skladu vybrány zbraně a zbytek dne byl věnován střelecké přípravě, převážně tedy manipulací se zbraní, jak s BRENem tak s pistolí vz.82.
Víkend začíná hekticky, ráno zase do skladu pro zbraně, dofasování, zabalení se a postupný přesun jednotky tatrou směr VVP Hradiště do ubytovny Dlouhá. Po přesunu veškerého materiálu a lidí, zabydlení pokojů, rozuměj shozením batohů na postele, jsme se vypravili do VVP rozděleni do družstev procvičovat 6 základních drillů. Den skončil rozmístěním čety mimo boj. Po téměř probdělé noci v lese nás zase čekal denní chléb bigoše, reakce na kontakt, předbojové sestavy, přechody komunikací aj. Den byl zakončen přesunem přes VVP v rámci tělesné přípravy.
Počátek pracovního týdne se nesl v duchu jisté neefektivity. Část z nás (KVV Ostrava) jela dofasovat materiál do Prahy, následoval tedy přesun směr Žatec, na tatře, a z posádky do Prahy. Tato část tedy nemohla cvičit se zbytkem jednotky, když probíhala nejzajímavější část výcviku. Ta spočívala v tom, že po nekonečném sušení se jednotlivá družstva utkala proti sobě a postupovalo se vyřazovacím způsobem v pavoukovi. Jednotlivé zásahy rozdával jako rozhodčí instruktor. Tyto rozehry přinesly spoustu nových poznatků a všichni se určitě těšíme na další.
Ve středu týdne, tedy ve středu, nás čekaly střelby. Střelby tohoto cvičení byly zajímavé několika aspekty. Prvním byla střelba z RPG-7 a hod ručním granátem F-1, dalším bylo rozdělení střeleb na denní a noční část a nakonec fakt, že na těchto střelbách byly jednotlivé pozice vedeny střeleckými instruktory z našich řad, pro tuto činnost vyškolenými přímo na praporu. Jak již bylo zmíněno, tak střelby byly rozděleny na dvě části. Denní část zahrnovala hod ručním granátem, střelbu z RPG-7 (pro několik vyvolených pancéřovníků), BRENu a pistole vz .82. Ve zbývajícím čase do noční části střeleb se CLS (Combat Life Saver) v družstvech věnovali TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Za nočních střeleb byly použity nasvícené padací terče a byly procvičovány jednotlivé polohy při střelbě z útočné pušky BREN. Zpět na ubytovnu jsme byli dopraveni kolem druhé hodiny ranní.
Začátek dalšího dne byl věnován obraně. Převážně tedy určováním vzdálenosti různých objektů a kopáním okopu pro ležícího střelce. To již ale byl závěr cvičení. Odpoledne tedy bylo zase ve znamení balení a přesunu směr posádka v Žatci. V kasárnách nás čekalo klasické čištění zbraní a jejich následné odevzdání zpět do zbrojního skladu.
Druhý pátek cvičení proběhl klasicky, hned ráno návštěva posádkové ošetřovny s našimi bolístky, šrámy na duši a novými kamarády ve formě klíšťat. Následoval závěrečný nástup, dofasování stravy a odjezd domů, do různých koutů naší republiky.

svob. M. M. - příslušník roty AZ 41.mpr Žatec